Jak je nebezpečné číst českou klasiku

Lidi nečtou. Aspoň se to často říká. Popravdě nevím, jak je to ve skutečnosti. Nabídka knih je obrovská, v knihkupectvích jsou slušné počty zákazníků, mnoho lidí čte e-knihy a spoustu dalších textů na internetu.

Stejně tak nevím, co lidé čtou. Asi je možné získat údaje o prodeji bestselerů a další statistiky. Ale to není až tak důležité. Spíše by mě zajímalo, jaký podíl čtených knih tvoří autoři, kterým říkáme klasičtí. Asi si je pamatujeme ze školy jako povinnou četbu, ale kolik čtenářů si četbu klasiků, zejména českých, opravdu užívá? Užívá si jejich moudrost, krásu jazyka a skvěle podané příběhy hrdinů let a století minulých, vnímá plně to, čemu se někdy říká literární odkaz.

Na straně druhé je třeba přiznat, že čtení klasiků není úplně jednoduchá činnost. Je pochopitelné, že obtíže může působit zejména mladším čtenářům.

Vezměme jako příklad úryvek textu Karla Jaromíra Erbena: „Nenadále vyskytla se tu odněkud stará babice: „Ochych! panáčku, zima, zima!“ a celá se třepetala.“ Tak přece dnes nemluví ani staří lidé. Vždyť by to šlo říci zcela jednoduše, třeba: „Tyjo, mladej, jakože kosa, co?“ a bylo by jasno.

Nebo jinde: „Pro pána krále, jemnostpane! Schovejte se, muž jde domů.“, píše K. J. Erben. Jinak řečeno: „Tyjo, šéfe! Schovej se, starej se vrací.“

Pravda, Karel Jaromír Erben nemohl použít dnešní libozvučné obraty, protože půvabné české oslovení „Ty vole!“ se v našem krásném jazyce objevilo až po válce a je stále bohatě užíváno, byť často ve své zkrácené podobě, do které postupně zdegenerovalo, tedy „Tyjo!“ Není bez zajímavosti, že u (plodných) protějšků hovězího dobytka se stejně populární oslovení „Ty krávo!“ vyvinulo v sametové „Ty kráso!“. Lze tak možná hovořit o postupné devulgarizaci našeho veřejného prostoru.

Ani Jan Neruda na tom nebyl lépe. Větu „A je-li nepříjemný listopad jakoby zimní duben, je lahodný prosinec jakoby zimní květen.“, označil sám za „znamenitou“. Používat slovo „jakoby“ v tak komplikovaných souvislostech dnes ovšem není zvykem. Snad by bylo možné jeho sdělení přeformulovat dle současných jazykových zvyklostí, třeba: „Když je jakoby listopad, tak je jakoby duben, a když je jakoby prosinec, tak je jakoby květen.“ Taková transkripce však do celé situace světlo nevnese a současný nezkušený čtenář může jen zoufale přemýšlet, zda je jaro nebo podzim.

Na druhou stranu je s podivem, jak mohou být některá sdělení klasika aktuální. Již v roce 1881 zmiňuje mezi jinými tématy, která jsou hojně probírána ve společnosti, že lidé hovoří „Například o tom, jak to přijde, že pražská šunka – pravá pražská šunka, z českého chovu – je v Berlíně o patnáct krejcarů na libře lacinější, než v Praze.“ Dnes sice nejde o šunku, ale o elektřinu a o násobky ceny, ale jinak se zdá, že se historie opakuje.

Nebo takový Ota Pavel. Chudák ani netušil, že slovíčka „jako, jakoby, jakože“, nabyla v mezičase podstatně jiných významů, než za jeho časů. Nebyla tehdy pouhou jazykovou berličkou, pomocným refrénem, který tvoří vatu mezi jinak prostými sděleními. Měla svůj význam, vyjadřovala srovnání, metaforu, jitřila čtenářovu fantazii.

„Ty vlasy mu vlály po proudu, jako by ležel utopený v písku.“ Co si řekne dnešní čtenář? No tak sakra ležel nebo neležel?! Na okraj – utopený asi nebyl, šlo o vodníka Oskara.

„A ryby? Ty jako by vyskakovaly samy z vody.“ Tak vyskakovaly nebo ne?

„Radovánky nebraly konce, jako by celý život měl být karneval.“

„Bílý brk ležel na hladině nehybně jako bílá loď za bezvětří.“

Jak to jakoby přečíst, aby tomu jako mladý čtenář jakože rozuměl? Nevím. Nevím, zda jsou čeští klasikové čteni nebo ne. A také nevím, zda jim čtenáři všeobecně rozumí. Chápu, že pro některé to může být pěkná dřina. Má smysl, aby se tak namáhali?

Proto si dovoluji doporučit těm, pro které je to obtížné: Nečtěte českou klasiku. Nenápadně, postupně, ale spolehlivě zblbnete a budete žít šťastný a spokojený život. Neboť, jak stojí v Písmu, „Blahoslaveni chudí duchem, neboť jejich jest království nebeské.“ Již na zemi, dovolím si dodat.

A vítejte ve věku JAKO.

  

 

Autor: Jaroslav Müllner | středa 31.8.2022 23:10 | karma článku: 19,78 | přečteno: 529x
  • Další články autora

Jaroslav Müllner

Jak je nebezpečné navštěvovat památky

Jak přibývají léta, stále více mě zajímá historie. Člověku je asi vrozena potřeba vědět, kdo jsem a odkud přicházím. Odkud pramení způsob života, který vedeme. A vydávám se na místa, která v sobě historii nesou.

16.4.2024 v 13:11 | Karma: 16,34 | Přečteno: 374x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav Müllner

Jak je nebezpečné milovat českou kuchyni

Paní Jiřinka Spořádaná si přivstala. Dnes je totiž slavný den, její životní soupoutník a spořádaný manžel Petr se právě dnes dožil padesátky a zařadil se tak již neodvratně mezi prostatiky v nejlepších letech.

30.1.2024 v 13:11 | Karma: 20,79 | Přečteno: 452x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav Müllner

Jak je nebezpečné reklamovat televizor

Stává se, že lidé přebývají ve svém domě nebo bytě sami. Tyto samotáře lze dělit na několik druhů, na počítačové, televizní, rozhlasové, případně mobilové podle toho, co mají v době samoty doma zapnuto.

31.10.2023 v 13:11 | Karma: 22,67 | Přečteno: 615x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav Müllner

Jak je nebezpečné být bez mobilu

Bydlet v paneláku má své výhody i nevýhody. Prostředí je to poněkud uniformní, ale na druhé straně je tu vše, co k běžnému žití potřebujete. Voda, elektřina, plyn, teplo, světlo. Zdánlivé samozřejmosti.

29.8.2023 v 13:11 | Karma: 25,30 | Přečteno: 687x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav Müllner

Jak je nebezpečné dodržovat prevenci

Je to už pár let, kdy pan Spořádaný překročil padesátku a postoupil tak do kategorie mužů v nejlepších letech. Popravdě nevěděl, co tato kategorie obnáší a proč se tak vznešeně říká stárnoucím a chátrajícím mužům.

25.7.2023 v 13:11 | Karma: 22,35 | Přečteno: 608x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 71
  • Celková karma 18,56
  • Průměrná čtenost 1158x
Jsem zralý muž, který se rychle blíží k věku odpočinku. Mám rád muziku a literaturu. Už jsem toho dost prožil, ale stále mě překvapují nové a nové věci. Občas o nich napíšu píseň, občas nějaký text. Moji přátelé se jimi baví. Tak posuďte sami, jestli mám upřímné přátele.

Seznam rubrik